CAPT Vic Cooper, USN(Ret)

Hello My Name Is...

CAPT Vic Cooper USN(Ret)

I was commissioned in July 1988 through Officer Candidate School (OCS) in Newport, RI. I received a Bachelor of Science Degree in Computer Science in 1986 from Millsaps College located in Jackson, MS. My initial fleet assignment was in USS TUSCALOOSA (LST 1187) as the Electrical Officer and later as the First LT from November 1988 until July 1992.  During this tour, TUSCALOOSA deployed twice, one to the Western Pacific and the other to the Persian Gulf, participating in Desert Shield.

Leaving USS Tuscaloosa in July 1992, I reported to Naval Reserve Readiness Center, Atlanta GA, serving as the Training Officer and Manpower Officer. In August 1994, he reported to Department Head School in Newport, RI and was subsequently assigned as Chief Engineer for MCM Rotational Crew (MCM ROTCREW) Charlie, Ingleside TX in May 1995. During this tour, MCM ROTCREW Charlie served on several MCM platforms and was forward deployed to Bahrain on the USS ARDENT (MCM-12) as Executive Officer. In 1997, I reported to Commander, Atlantic Fleet Propulsion Examining Board (PEB) as a Space Assessor.

After completing the PEB tour in Mar 1999, I reported to the Naval War College in Newport, RI, graduating in March 2000 with a Masters of Arts degree in National Security and Strategic Studies. In March 2000, I reported to PERS-86 in Millington, TN as a Special Assistant for Reserve Officer Promotions.

In November 2001, I reported as Executive Officer on board USS RUSHMORE (LSD 47). In February 2003, I transferred off  while she was deployed to the Persian Gulf.

Reported to the Chief of Naval Personnel/OPNAV (N132D) as the FTS Surface Enlisted Community Manager in March 2003. While assigned to OPNAV, I completed a six-month Individual Assignment (IA) tour to Combined Joint Task Force- Horn of Africa as the Current Operations Officer. In August 2004, I reported to the Commander, Navy Reserve Readiness Command, Mid-Atlantic in Washington, DC as the Chief Staff Officer.

Served as Commanding Officer, USS PEARL HARBOR (LSD 52) May 2006 to November 2007. In January 2008, I reported as the Operational Support Officer for Commander, Naval Forces Europe and Commander, Naval Forces Africa and Commander SIXTH FLEET.  Left SIXTH FLEET in February 2008, transferring to BUPERS-318 as the Head, Reserve Officer Community Manager (OCM) in Millington, TN.  

In Febuary 2011, I reported on board Amphibious Squadron Fivet as Deputy Commodore.  In July 2013, I fleeted up to Commodore.  In January 2015, I reported to OPNAV (N096) as a Special Project Officer and assumed  the duties as the Executive Assistant for the Chief of Navy Reserve (N095) in May 2015. That was a very exciting position.  I worked for two Chief of the Navy, VADM Robin Braun and VADM Luke McCollum. In June 2017 reported to BUPERS-3, where I serviced as the Head Reserve Community Manager (BUPERS-35) .

In 2011, I completed my MBA from Averett University and completed a System Analysis Certificate at Naval Post Graduate School in 2012.  His military decorations include the Legion of Merit (4), Meritorious Service Medal(4), Joint Service Commendation Medal, Navy Commendation Medal (5), Navy Achievement Medal(3),  various unit and service awards.

Married for 31 years to Mrs. Sharon Cooper.  We have three kids, Chanel (31), Victor II (30), and Cameron (27).  I have 5 beautiful grand-babies and one on the way.

 

Website by SchoolMessenger Presence. © 2018 West Corporation. All rights reserved.